PRESSEMEDDELELSE: Aarhus Billed- og Medieskoles tegnehold for unge inviterer til fernisering på Fairbar

Siden september har en gruppe unge fulgt et tegneforløb hver tirsdag aften på Aarhus Billed- og Medieskole. De har arbejdet med klassisk tegning som tema, herunder registreringstegning, rum og figurer. Blyantstregen har været elevernes fortrukne redskab i tegningerne. Nu bliver værkerne vist frem i Fairbar på Nørregade.

Som en del af det kunstneriske arbejde udstiller skolens elever løbende i byens rum. ”Vi indtager gerne byens rum med vores elevers værker”, fortæller Hanne Algot Jeppesen, leder af skolen. ”Det betyder meget for børnene og de unge at vise deres arbejde frem. Tegningerne kommer ud af atelieret og ind i byrum, hvor andre både børn, unge og voksne kan møde det og måske få en oplevelse de ikke regnede med.”

Fairbar har skiftende udstillinger på væggene, for at give deres gæster nye inputs og indtryk. ”Det at skulle forholde sig til noget nyt på væggene hver 2. eller 3. måned sætter forhåbentlig nogle tanker i gang og giver andre perspektiver – og ikke mindst et godt samtale-emne”, fortæller Jesper Bonde Hansen, Eventansvarlig på Fairbar.

Tirsdag d. 21. november er det unge fra Billed- og Medieskoles tegnehold 7. kl. – 3.g, der udstiller udvalgte tegninger på Fairbar. Udstillingen hænger frem til starten af januar 2018.

Kom til fernisering på Fairbar tirsdag d. 21. november kl. 19-20.

Fakta om Aarhus Billed- og Medieskole
I Aarhus Billed- og Medieskole kan børn og unge fordybe sig med tegning, arkitektur, maleri, kreativ skrivning og meget mere på fritidsforløb. For de ældste videregående elever har skolen netop startet en 3årig Billedkunstnerisk Talentlinje (BGK), hvor unge fra 16-22 år kan søge optagelse. Mange nye fritidshold starter i januar 2018 og er åbne for tilmelding på www.aarhusbilledogmedieskole.dk.